| Item condition | New |
| Manufacture name | Motion Detector Is 3360-R Com1 Up Sw |
| Brand | STEINEL |
| Categories |
Motion & Presence Sensors
|
| Harmonized System Code | 8536 5080 00 |
| ETIM | EC000133 |
| Mounting method | Other |
| Colour | Black |
| Width | 0 mm |
| Model | Movement sensor |
| Height | 78 mm |
| Depth | 78 mm |
| Connection type | Other |
| Max. transmission range frontally | 20 m |
| Max. transmission range sideways | 20 m |
| Max. switching power | 0 W |
| Scan angle | 0 ° |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Min. switch-on time | 5 s |
| Max. duty cycle | 15 min |
| Optimum mounting height | 2.8 m |
| Max. presence range | 3 m² |
| Max. switching power LED | 0 W |
| Sensor type | Passive infrared |
| Packing level 1 | 4007841068554 |
| Halogen free | Yes |
| Surface protection | Other |
| Creep-under protection | Yes |
| Switching-on delay | 0 s |
| Switch-off delay | 0 s |
| Built-in depth | 0 mm |
| Diameter | 124 mm |
| Built-in width | 0 mm |
| Built-in diameter | 0 mm |
| Material quality | Thermoplastic |
| Temperature | -20-50 °C |
| Max. starting current | 0 A |
| Material | Plastic |
| Response value sensitivity adjustable | No |
| Response value luminosity | 2-1000 lx |
| Diameter detection range on floor | 8 m |
| Remote operation | Yes |
| Constant light control | No |
| RAL-number (similar) | 9005 |
| With signal unit | Yes |
| Control current | 0 mA |
| Teach-function for response value luminosity | Yes |
| Networkable | Yes |
| Forced switch off | Yes |
| Built-in length | 26 mm |
| Transparent | No |
| Detection angle horizontal | 360 ° |
| Suitable for wall mounting | No |
| Number of switching zones | 1416 |
| Forced switch on | Yes |
| Min. starting current | 0 A |
| Min. depth of built-in installation box | 0 mm |
| Anti-bacterial treatment | No |