| Item condition | New |
| Manufacture name | Steinel Accu-lijmpistool Neo 1 |
| Brand | STEINEL |
| Harmonized System Code | 8205 5980 00 |
| ETIM | EC001382 |
| Warming-up time | 0.25 min |
| Nominal power consumption | 0 W |
| Max. stick length | 150 mm |
| Max. stick diameter | 7 mm |
| Max. glue capacity | 3 g/min |
| Packing level 1 | 4007841334109 |
| Width | 40 mm |
| Height | 65 mm |
| Voltage | 3.6 V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Length | 179 mm |
| Machine weight | 0.212 kg |