| Item condition | New |
| Manufacture name | Starre aluminium buis, zonder mof |
| Brand | FRÄNKISCHE |
| Categories |
Installation Tubes
|
| Country of origin* | PT |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 7608 2081 00 |
| Surface protection | Untreated |
| Material quality | Other |
| Material | Aluminium |
| Surface polished | No |
| Surface brushed | No |
| Quality of surface coating | Uncoated |
| Packing level 1 | 4013960584271 |
| Colour | Aluminium |
| Model | Rigid |
| Outer diameter | 50 mm |
| Inner diameter | 47.3 mm |
| Connection 1 | Tube end |
| Connection 2 | Tube end |
| Operating temperature | -45-250 °C |
| Surface mounting | Yes |
| Suitable for concrete installation | Yes |
| Machine and systems installation | Yes |
| Suitable for subsurface installation (bitumen, hot asphalt) | Yes |
| Suitable for subsurface installation (screed) | No |
| Suitable for hollow wall installation | Yes |
| Suitable for underground installation | No |
| Installation on wood | Yes |
| Flush-mounted installation | Yes |