| Item condition | New |
| Manufacture name | STANDARD FILTER FAN |
| Brand | FINDER |
| ETIM | EC000320 |
| Degree of protection (IP) | IP54 |
| Volume flow, freeblowing | 230 m³/h |
| Operating voltage at AC 50 Hz | 120 V |
| Operating voltage at AC 60 Hz | 120 V |
| Packing level 1 | 8012823377667 |
| Mounting method | Snap mounting |
| Colour | White |
| Width | 250 mm |
| Height | 250 mm |
| Depth | 118.5 mm |
| RAL-number | 7035 |
| Voltage type | AC |
| Suitable for 19 inch rack mounting | No |
| Number of fans | 1 |
| EMC-version | No |
| With protective cover | No |
| With filter | Yes |
| Roof ventilator | No |
| Built as slide-in ventilator | Yes |
| Air circulator | Yes |
| Suitable for wall built-in | Yes |
| Degree of protection (NEMA) | 12 |
Filter fan Mounting method: Snap mounting Colour: White Voltage type: AC Operating voltage at AC 50 Hz: 120 V. RAL-number: 7035 Suitable for 19 inch rack mounting: no Number of fans: 1 EMC-version: no With protective cover: no With filter: yes Roof ventilator: no Built as slide-in ventilator: yes Volume flow, freeblowing: 230 m³/h. Air circulator: yes Wall build in: yes Degree of protection (NEMA): 12 Protection category: IP54