| Item condition | New |
| Manufacture name | Staalbuis-Steckbocht |
| Brand | FRÄNKISCHE |
| Categories |
Conduit Fittings
|
| Country of origin* | DE |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 7307 9980 00 |
| Halogen free | Yes |
| Surface protection | Hot-dip galvanized |
| Diameter | 20 mm |
| Material quality | Steel |
| Material | Metal |
| For nominal tube diameter | 20 mm |
| Packing level 1 | 4013960166729 |
| Colour | Zinc |
| Flexible | No |
| Two piece | No |
| Bend angle | 90 ° |
| With sleeve | No |
| Surface polished | No |
| Surface brushed | No |
| Quality of surface coating | Other |
| With inspection opening and cover | No |
| Radius | 80 mm |