| Item condition | New |
| Manufacture name | Square nut M6 |
| Brand | EATON |
| Country of origin* | NL |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 7318 1692 00 |
| ETIM | EC003863 |
| Model | Nut |
| Surface protection | Galvanic/electrolytic zinc plated |
| Material quality | Other |
| Material | Steel |
| Packing level 1 | 8711426100107 |
| Packing level 2 | 8711426100107 |
| Colour | Zinc |
| Screwing system | External square |
| Outer diameter | 21.2 mm |
| Halogen free | Yes |
| Height | 3 mm |
| RAL-number | 7.035 |
| Thread type | Other |
| Thread size (metric) | 6 |
| Pitch thread | 1 mm |
| Thread size (imperial) | Other |
| With flange | No |
| With nylon ring | No |
| Self-locking | No |
| Weldable | No |
| Thread per inch | 12.7 |
| Active ingredient | Other |
| Left-handed thread | No |
| Wrench width | 15 mm |