| Item condition | New |
| Manufacture name | LED TUBE 18W/840 120cm T8 |
| Brand | NORDEON |
| Harmonized System Code | 8539 5200 00 |
| ETIM | EC001959 |
| Socket | G13 |
| Colour rendering index CRI | 80-89 |
| Lamp shape | Other |
| Length | 1200 mm |
| Type of cover | Other |
| Colour temperature | 4000 K |
| Lamp power | 18 W |
| Lamp designation | T8 |
| Packing level 1 | 3700811690137 |
| Colour | Other |
| Colour housing | Other |
| Voltage type | AC |
| Energy efficiency class | A |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Degree of protection (IP) | Other |
| Colour of light according to EN 12464-1 | Warm white <3300 K |
| Colour consistency (McAdam ellipse) | Other |
| Photobiological safety according to EN 62471 | Other |
| Energy efficiency class according to EU regulation 2019/2015 | A |