| Item condition | New |
| Manufacture name | SPRING TERMINAL, MINI FLAT, FEED THROUGH, 4POINTS, 2,5MM², BLUE, DIRE |
| Brand | Schneider Electric |
| Categories |
DIN Rail Terminal Blocks
|
| ETIM | EC000897 |
| Mounting method | Direct mounting |
| Rated voltage | 800 V |
| Type of electrical connection 1 | Spring clamp connection |
| Type of electrical connection 2 | Spring clamp connection |
| Number of levels | 1 |
| Number of clamp positions per level | 4 |
| Connectable conductor cross section solid-core | 0.08-4 mm² |
| Connectable conductor cross section fine-strand with cable end sleeve | 0.2-2.5 mm² |
| Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve | 0.08-2.5 mm² |
| Connectable conductor cross section multi-wired | 0.08-2.5 mm² |
| Rated current In | 24 A |
| Packing level 1 | 3606480533068 |
| Packing level 2 | 3606480533065 |
| Colour | Blue |
| Operating temperature | -40-130 °C |
| Inflammability class of insulation material according to with UL94 | V0 |
| Closing plate required | Yes |
| Internally connected stages | Yes |
| Material insulation body | Thermoplastic |
| Explosion-tested version 'Ex e' | Yes |