| Item condition | New |
| Manufacture name | ***spare part*** SIPLUS PS modular 3AC 400-500V 24VDC/40A based on 6EP1437-3B... |
| Brand | Siemens |
| Country of origin* | DE |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8504 4090 00 |
| ETIM | EC002540 |
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Depth | 0 mm |
| Power output | 0 W |
| Rail mounting possible | No |
| Wall mounting possible | No |
| Max. output current 1 | 0 A |
| Nominal value output current 1 | 0 A |
| Packing level 1 | 4025515137832 |
| Built-in height | 0 mm |
| Power consumption | 0 VA |
| Built-in width | 0 mm |
| Modular version | No |
| Suitable for safety functions | No |
| Width in number of modular spacings | 0 |
| Output voltage stabilized | No |
| Stabilized | No |
| Direct mounting possible | No |
| Secondary voltage adjustable | No |
| Short-circuit-proof | No |
| Max. output current 2 | 0 A |
| Max. output current 3 | 0 A |
| Nominal value output voltage 1 | 0 V |
| Nominal value output voltage 2 | 0 V |
| Nominal value output voltage 3 | 0 V |
| Nominal value output current 2 | 0 A |
| Nominal value output current 3 | 0 A |