| Item condition | New |
| Manufacture name | Spacial S3X wall-mounted enclosure 304L stainless steel 400×300×200mm IP66 |
| Brand | Schneider Electric |
| Categories |
Electrical Enclosures
|
| Country of origin* | BG |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Degree of protection (IP) | IP55 |
| Thermal dissipation (Delta T = 20 K) according to IEC/TR 60890 | 0 W |
| Max. permissible load of the enclosure according to IEC 62208 | 0 N |
| Max. permissible load of the door(s) according to IEC 62208 | 0 N |
| Packing level 1 | 3606480155116 |
| Packing level 2 | 3606480155116 |
| Colour | Stainless steel |
| Width | 300 mm |
| Height | 400 mm |
| Depth | 200 mm |
| RAL-number | 7035 |
| With mounting plate | No |
| Number of doors | 1 |
| Number of locks | 1 |
| EMC-version | No |
| With glazed door | No |
| Material quality | Stainless steel V4A |
| Material | Stainless steel |
| Impact strength | IK10 |
| Suitable for outdoor set-up | No |
| Suitable for metrical mounting | Yes |
| Mounting plate depth-adjustable | No |
| With ventilation door | No |
| Surface finishing | Other |
| With rear door | No |
| Suitable for wall built-in | No |
| Pitched roof | No |
| Pole fastening | No |
| Degree of protection (NEMA) | 12 |
| Max. permissible load of the mounting plate according to IEC 62208 | 0 N |
Spacial S3X compact steel enclosure with plain front door. 400 x 300 x 200 mm. Multi-purpose. Installation in wall-mounting. Gutter shaped front rail, single piece body with cross shaped structure. Without mounting plate. Handle double bar 3mm. Body and door stainless steel 304L. Protection IP 55, IK10. Enclosure Scotch-Brite® brushed finish.