| Item condition | New |
| Manufacture name | Socket flex |
| Brand | EATON |
| Country of origin* | RO |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8538 9099 00 |
| ETIM | EC001663 |
| Voltage type | AC |
| Rated current | 16 A |
| Rated voltage | 250 V |
| With enhanced contact protection | No |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Packing level 1 | 8711426108639 |
| Model | Protective contact (type F) |
| With hinged lid | No |
| Built-in depth | 60 mm |
| Number of socket outlets | 1 |
| Width in number of modular spacings | 2.5 |
| With control lamp | No |
| Number of active pins (round) | 2 |
| Number of active pins (flat) | 0 |
| Protective earth pin round | No |