SN201-D25 Miniature circuit breaker - 1+NP - D - 25 A image 1
SN201-D25 Miniature circuit breaker - 1+NP - D - 25 A image 2
SN201-D25 Miniature circuit breaker - 1+NP - D - 25 A image 3
SN201-D25 Miniature circuit breaker - 1+NP - D - 25 A image 4
SN201-D25 Miniature circuit breaker - 1+NP - D - 25 A thumbnail 1
SN201-D25 Miniature circuit breaker - 1+NP - D - 25 A thumbnail 2
SN201-D25 Miniature circuit breaker - 1+NP - D - 25 A thumbnail 3
SN201-D25 Miniature circuit breaker - 1+NP - D - 25 A thumbnail 4
SN201-D25 Miniature circuit breaker - 1+NP - D - 25 A
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid while stock lasts
EAN: 8012542092858
MPN: 2CSS255101R0251
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name SN201-D25 Miniature circuit breaker - 1+NP - D - 25 A
Brand ABB
Categories Circuit breakers 25A
Harmonized System Code 8536 2010 00
ETIM EC000042
Rated current 25 A
Rated voltage 230 V
Release characteristic D
Width in number of modular spacings 2
Number of poles (total) 2
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V 6 kA
Packing details
Packing level 1 8012542092858
Packing level 2 8012542092858, 8012542092865
Other Technical data
Voltage type AC/DC
Built-in depth 76 mm
Frequency 0-50 Hz
Rated insulation voltage Ui 0 V
Current limiting class 3
Over voltage category 3
Pollution degree 2
Explosion-proof No
Degree of protection (IP) IP20
Number of protected poles 1
Concurrently switching neutral conductor Yes
Connectable conductor cross section solid-core 0-16 mm²
Connectable conductor cross section multi-wired 0-10 mm²
Ambient temperature during operating -25-55 °C
Flush-mounted installation No
Additional equipment possible Yes
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V 0 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V 10 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V 10 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV