Miniature Circuit Breaker SN201-B25 1P 25A B Curve image 1
Miniature Circuit Breaker SN201-B25 1P 25A B Curve image 2
MD99 image 3
MD99 image 4
Miniature Circuit Breaker SN201-B25 1P 25A B Curve image 5
Miniature Circuit Breaker SN201-B25 1P 25A B Curve thumbnail 1
Miniature Circuit Breaker SN201-B25 1P 25A B Curve thumbnail 2
MD99 thumbnail 3
MD99 thumbnail 4
Miniature Circuit Breaker SN201-B25 1P 25A B Curve thumbnail 5
Miniature Circuit Breaker SN201-B25 1P 25A B Curve
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid while stock lasts
EAN: 8012542091158
MPN: 2CSS255101R0255
Package: 5
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name Miniature Circuit Breaker SN201-B25 1P 25A B Curve
Brand ABB
Categories Circuit breakers 25A
Harmonized System Code 8536 2010 00
ETIM EC000042
Rated current 25 A
Rated voltage 230 V
Release characteristic B
Width in number of modular spacings 2
Number of poles (total) 2
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V 6 kA
Packing details
Packing level 1 8012542091158
Packing level 2 8012542091165, 8012542091158
Other Technical data
Voltage type AC/DC
Built-in depth 76 mm
Frequency 0-50 Hz
Rated insulation voltage Ui 500 V
Current limiting class 3
Over voltage category 3
Pollution degree 2
Explosion-proof No
Degree of protection (IP) IP20
Number of protected poles 1
Concurrently switching neutral conductor Yes
Connectable conductor cross section solid-core 0-16 mm²
Connectable conductor cross section multi-wired 0-10 mm²
Ambient temperature during operating -25-55 °C
Flush-mounted installation No
Additional equipment possible Yes
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V 6 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V 10 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V 10 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV