| Item condition | New |
| Manufacture name | SMART+ FLEX MULTICOLOR EXTENDABLE 2M RGB + TW |
| Brand | LEDVANCE |
| Categories |
Light ribbon-/hose/-strip
|
| Country of origin* | CN |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8539 5100 00 |
| ETIM | EC002706 |
| Width | 10 mm |
| Beam angle | 110 ° |
| Colour rendering index CRI | 80-89 |
| Length | 2000 mm |
| Height/depth | 2.6 mm |
| Lamp type | LED not exchangeable |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Lamp voltage | 220-240 V |
| Colour temperature | 2700-6500 K |
| Packing level 1 | 4058075515932 |
| Packing level 2 | 4058075515949 |
| Packing level 3 | 4058075515932 |
| Mounting method | Surface mounting |
| Protection class | II |
| Model | Strip |
| Connection type | Blade terminal |
| Voltage type | AC |
| Type of control gear | Electronic ballast |
| Self-adhesive | Yes |
| Suitable for dimmer | No |
| With protective cover | No |
| Lowest bending radius | 30 mm |
| With connection set | No |
| With end piece | Yes |
| Max. system power | 8.5 W |
| Colour of light | RGB |
| Constant light output (CLO) | No |
| IFTTT support available | Yes |
| Type of wiring | Ending |
| Rated life time L70/B50 at 25 °C | 30000 h |
| Energy efficiency class of the built-in lamp | A++, A+, A (LED) |
| Compatible with Apple HomeKit | No |
| Compatible with Google Assistant | Yes |
| Compatible with Amazon Alexa | Yes |
| Luminous flux adjustable | Continuously variable |
| Beam angle adjustable | No |
| Exchangeable control gear | No |
| Power factor | 0.5 |
Decorative LED Strips with WiFi technology. Product features: Can be extended up to a length of 5M. Dimmable. Flexible, bendable LED strips. RGB color control, approx. 16 million color options adjustable. Controllable via LEDVANCE SMART+ App (with minimum Android 8.0 or iOS 14.0). Voice control works with Hey Google or Alexa. Product benefits: Easy and quick installation. Uses multi color and cold or warm white light for most flexible lighting scenes. Areas of application: Living areas. Indirect lighting. Equipment / Accessories: Control via app or voice control requires compatible Smart home system. For control via LEDVANCE SMART+ App, a smartphone or tablet is required (with minimum Android 8.0 or iOS 14.0). Complete mounting and connecting accessories included. 1M Extension available.