| Item condition | New |
| Manufacture name | SITOP smart 240 W Stabilized power supply input: 120/230 V AC, output: DC 24 ... |
| Brand | Siemens |
| Country of origin* | RO |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8504 4090 00 |
| ETIM | EC002540 |
| Width | 70 mm |
| Height | 125 mm |
| Depth | 125 mm |
| Voltage type of supply voltage | AC |
| Power output | 288 W |
| Rail mounting possible | No |
| Wall mounting possible | Yes |
| 1st secondary output voltage | 24 V |
| Rated supply voltage at AC 50 Hz | 230 V |
| Max. output current 1 | 12 A |
| Nominal value output current 1 | 10 A |
| Packing level 1 | 4025515151586 |
| Built-in height | 225 mm |
| Power consumption | 0 VA |
| Built-in width | 70 mm |
| Modular version | Yes |
| Suitable for safety functions | No |
| Width in number of modular spacings | 0 |
| Output voltage stabilized | Yes |
| Type of electric connection | Screw connection |
| Stabilized | Yes |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Direct mounting possible | Yes |
| Secondary voltage adjustable | Yes |
| Rated supply voltage at AC 60 Hz | 120 V |
| Short-circuit-proof | Yes |
| Max. output current 2 | 0 A |
| Max. output current 3 | 0 A |
| Nominal value output voltage 1 | 24 V |
| Nominal value output voltage 2 | 0 V |
| Nominal value output voltage 3 | 0 V |
| Nominal value output current 2 | 0 A |
| Nominal value output current 3 | 0 A |