| Item condition | New |
| Manufacture name | SIPLUS S7-300 FM350-1 based on 6ES7350-1AH03-0AE0 with conformal coating, -25…+60 °C, counter module counter functions |
| Brand | Siemens |
| Categories |
PLC Units & I/O Modules
|
| Country of origin* | DE |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8538 9091 00 |
| ETIM | EC001422 |
| Suitable for safety functions | No |
| Number of functions | 0 |
| Suitable for counting | Yes |
| Suitable for single-axis positioning | No |
| Packing level 1 | 4042948368053 |
| Width | 40 mm |
| Height | 125 mm |
| Depth | 120 mm |
| Redundancy | No |
| Suitable for weighing | No |
| Suitable for welding control | No |
| Suitable for pressure control | No |
| Suitable for NC | No |
| Suitable for SSI | No |
| Suitable for electronic positioning | No |
| Suitable for CNC | No |
| Suitable for incremental data detection | Yes |
| Suitable for detection absolute value | No |
| Suitable for flux controller | No |
| Suitable for flux measurement | No |
| Suitable for path controller | No |
| Suitable for cam controller | No |
| Suitable for flying saw | No |
| Suitable for multi-axis control | No |
| Suitable for single-axis controller | No |
| Suitable for multi-axis positioning | No |
| Explosion safety category for gas | ATEX gas-ex-protection, Cat. 3G |
| Explosion safety category for dust | None |
| Appendant operation agent (Ex ia) | No |
| Appendant operation agent (Ex ib) | No |
| Suitable for temperature control | No |