SIMATIC ET 200S TM-P15N23-A0 FastConnect
In vendor's stock Discontinued
Price (excl. VAT):
This price is valid until next price list or while stock lasts
EAN: 4025515068952
MPN: 6ES7193-4CD70-0AA0
Box: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name SIMATIC ET 200S TM-P15N23-A0 FastConnect
Brand Siemens
Categories Industrial Fieldbus Modules
Country of origin* PL
Harmonized System Code 8538 9099 00
ETIM EC001598
Type of voltage (input voltage) AC/DC
With integrated power supply No
Output voltage at AC 50 Hz 120-230 V
Output voltage at AC 60 Hz 120-230 V
Output voltage at DC 24-48 V
Input voltage at AC 50 Hz 120-230 V
Input voltage at AC 60 Hz 120-230 V
Input voltage at DC 24-48 V
Max. output current AC 50 Hz 10 A
Max. output current AC 60 Hz 10 A
Max. output current DC 10 A
Max. input current AC 50 Hz 10 A
Max. input current AC 60 Hz 10 A
Max. input current DC 10 A
Type of output voltage AC/DC
Packing details
Packing level 1 4025515068952
Other Technical data
Width 15 mm
Height 162 mm
Depth 43 mm
Suitable for safety functions No
Number of slots 2
With pluggable modules, digital I/O No
With pluggable modules, analogue I/O No
With pluggable modules, communication modules No
With pluggable modules, function and technology modules No
With pluggable modules, central modules No
With pluggable modules, others Yes
Rail mounting possible Yes
Explosion safety category for gas ATEX gas-ex-protection, Cat. 3G
Explosion safety category for dust None
System accessory Yes
Appendant operation agent (Ex ia) No
Appendant operation agent (Ex ib) No
Front built-in possible No
Rack-assembly possible No
Wall mounting/direct mounting Yes
Description
*** spare part *** SIMATIC DP, Terminal module TM-P15N23-A0 for ET 200S for power modules, 15 mm width, FastConnect terminal, 2x3 terminal connections with terminal access to AUX1, AUX1 interrupted SIMATIC ET 200S is a modularly scalable, distributed I/O system that is specially designed for installation in small control boxes near the machine. The modules can either be plugged directly into an ET 200S IM with CPU functionality or connected to a central controller via PROFINET or PROFIBUS. SIMATIC ET 200S can be expanded with up to 64 I/O modules, which can be inserted in any combination. The system provides a comprehensive range of modules. Many modules are also available with a wide variety of characteristics, which considerably improve the scalability in regard to functionality and price. Thus, in addition to modules with standard functions (ST), modules with an extended range of functions and diagnostics (HF High Feature/ HS High Speed) are also available. The advantage of the ET 200S system is in its ease of application, such as through the capability of swapping modules and terminal boxes during operation. The availability and productivity of the machine are considerably increased due to the so-called "hot swapping".