SH203-C20 Miniature Circuit Breaker - 3P - C - 20 A image 1
SH203-C20 Miniature Circuit Breaker - 3P - C - 20 A
In vendor's stock
Price (excl. VAT):
This price is valid while stock lasts
EAN: 4016779631358
MPN: 2CDS213001R0204
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name SH203-C20 Miniature Circuit Breaker - 3P - C - 20 A
Brand ABB
Categories Circuit breakers 20A
Country of origin* DE
Harmonized System Code 8536 2010 00
ETIM EC000042
Rated current 20 A
Rated voltage 400 V
Release characteristic C
Width in number of modular spacings 3
Number of poles (total) 3
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V 6 kA
Packing details
Packing level 1 4016779631358
Other Technical data
Voltage type AC
Built-in depth 69 mm
Frequency 50-60 Hz
Rated insulation voltage Ui 440 V
Current limiting class 3
Over voltage category 3
Pollution degree 2
Explosion-proof No
Degree of protection (IP) IP20
Number of protected poles 3
Concurrently switching neutral conductor No
Connectable conductor cross section solid-core 0.75-25 mm²
Connectable conductor cross section multi-wired 0.75-16 mm²
Ambient temperature during operating -25-55 °C
Flush-mounted installation No
Additional equipment possible No
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V 6 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V 6 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V 6 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV