SH203-B25NA Miniature Circuit Breaker - 3+NP - B - 25 A image 1
SH203-B25NA Miniature Circuit Breaker - 3+NP - B - 25 A
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid while stock lasts
EAN: 4016779631617
MPN: 2CDS213103R0255
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name SH203-B25NA Miniature Circuit Breaker - 3+NP - B - 25 A
Brand ABB
Categories Circuit breakers 25A
Country of origin* DE
ETIM EC000042
Rated current 25 A
Rated voltage 400 V
Release characteristic B
Width in number of modular spacings 4
Number of poles (total) 4
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V 6 kA
Packing details
Packing level 1 4016779631617
Other Technical data
Voltage type AC
Built-in depth 69 mm
Frequency 50-60 Hz
Rated insulation voltage Ui 440 V
Current limiting class 3
Over voltage category 3
Pollution degree 2
Degree of protection (IP) IP20
Number of protected poles 3
Concurrently switching neutral conductor Yes
Connectable conductor cross section solid-core 0.75-25 mm²
Ambient temperature during operating -25-55 °C
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V 6 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V 6 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V 6 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV