| Item condition | New |
| Manufacture name | SAC-4P-20,0-28X/M12FS OD - Sensor/actuator cable |
| Brand | Phoenix Contact |
| Categories |
Sensor-actuator Patch Cords
|
| Country of origin* | PL |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8544 4290 00 |
| Number of poles | 4 |
| Packing level 1 | 4055626056494, 4055626056494 |
| Halogen free | No |
| Cable type | Multi-core |
| Rated voltage | 250 V |
| Cable length | 20 m |
| Screened | No |
| Permitted cable outer temperature during assembling/handling | -15 °C |
| Permitted cable outer temperature after assembling without vibration | -40-105 °C |
| Continuity resistor | 0 mOhm |
| Material of contact surface | Other |
| Vulcanize | Yes |
| Material of cable sheath | Other |
| Degree of protection (IP) | IP65 |
| Type of electrical connection, box-sided | Other |
| Type of electrical connection, field-sided | Other |
| Positioning cable feed, box-sided | Other |
| Positioning cable feed, field-sided | Other |
| With LED indication | No |
| Type of plug-in contact, field sided | Female (bus) |
| Material contact body | CuSn |
| Colour cable sheath | Other |
| Rated current In | 4 A |
| Type of plug-in contact, box-sided | Female (bus) |
Sensor/actuator cable, 4-position, PE-X halogen-free, black-gray RAL 7021, free cable end, on Socket straight M12, coding: A, cable length: 20 m, for outdoor applications, with high-grade steel knurl