| Item condition | New |
| Manufacture name | Sedna - comfort thermostat - 16A aluminium |
| Brand | Schneider Electric |
| Categories |
Room thermostats
|
| Mounting method | Flush mounted (plaster) |
| Colour | Other |
| Width | 72 mm |
| Model | On/Off |
| Height | 72 mm |
| Depth | 41.5 mm |
| RAL-number | 0 |
| With display | Yes |
| Diameter | 57 mm |
| Type of power supply | 230 V AC |
| Operation | Button |
| Explosion-proof | No |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Sensor/feeler type | Resistance sensor |
| Number of modules (module system) | 0 |
| Class of the temperature control | I |
| Standby power consumption (solstandby) | 0 W |
| Degree of protection (NEMA) | 1 |
| Max. contact voltage | 230 V |
| With receiver | No |
| With tap water circuit | No |
| Number of heater outputs | 1 |
| Number of cooler outputs | 0 |
| With sound indicator | No |
| Temperature readable | Yes |
| Suitable for heating | Yes |
| Max. contact load | 16 A |
| Differential value | 0.1 K |
| External sensor | No |
| Adjustable differential | Yes |
| Packing level 1 | 8690495053326 |
| Packing level 2 | 8690495053323 |
| Packing level 3 | 8690495053320 |