| Item condition | New |
| Manufacture name | Relay Socket MasterPLUS 35mm DIN Rail 230VAC (93.63.8.230) |
| Brand | FINDER |
| Categories |
Relay Accessories
|
| Harmonized System Code | 8536 9010 00 |
| Mounting method | DIN rail (top hat rail) 35 mm |
| Function extension possible | Yes |
| Type of electric connection | Screw connection |
| Number of pins | 5 |
| Packing level 1 | 8012823353548 |
| Width | 6.2 mm |
| Height | 94.3 mm |
| Depth | 87.2 mm |
| With detachable clamps | No |
Screw terminal (Box clamp) socket Mounting method: DIN rail (top hat rail) 35 mm Protection Category: IP 20