Scheidingstr. 1f 230/115-230V-400VA image 1
Scheidingstr. 1f 230/115-230V-400VA
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until next price list or while stock lasts
EAN: 3245060425142
MPN: 042514
Estimate delivery time to our warehouse: 8-10 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name Scheidingstr. 1f 230/115-230V-400VA
Brand Legrand
Categories Low Voltage Transformers
Harmonized System Code 8504 3180 00
ETIM EC002486
Width 245 mm
Height 130 mm
Depth 156 mm
Degree of protection (IP) IP55
Primary voltage 1 230 V
Primary voltage 2 400 V
Built as safety transformer No
Built as isolating transformer Yes
Secondary voltage 1 115 V
Secondary voltage 2 230 V
Rated apparent power 400 VA
Other Technical data
Modular version No
Suitable for mounting on PCB No
Ring core No
Built as energy saving transformer No
Type of insulation material according to IEC 85 B
Short-circuit-proof No
Relative short circuit voltage 4.2 %