Scheid.tr. 1f 230V/115-230V-25kVA image 1
Scheid.tr. 1f 230V/115-230V-25kVA
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until next price list or while stock lasts
EAN: 3414970544889
MPN: 142563
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name Scheid.tr. 1f 230V/115-230V-25kVA
Brand Legrand
Categories Low Voltage Transformers
Harmonized System Code 8504 3300 00
ETIM EC002486
Width 530 mm
Height 560 mm
Depth 540 mm
Degree of protection (IP) IP21
Primary voltage 1 230 V
Primary voltage 2 400 V
Built as safety transformer No
Built as isolating transformer Yes
Secondary voltage 1 115 V
Secondary voltage 2 230 V
Rated apparent power 25000 VA
Other Technical data
Modular version No
Suitable for mounting on PCB No
Ring core No
Built as energy saving transformer No
Type of insulation material according to IEC 85 H
Short-circuit-proof No
Relative short circuit voltage 3.4 %