| Item condition | New |
| Manufacture name | ScheerWCD magic 3 mods |
| Brand | BTicino |
| Categories |
Sockets
|
| Harmonized System Code | 8536 6990 00 |
| ETIM | EC000186 |
| Mounting method | Flush mounted (plaster) |
| Assembly arrangement | Modular device for domestic switching devices |
| Colour | Beige |
| Halogen free | Yes |
| Amperage | 20 A |
| With hinged lid | No |
| Surface protection | Other |
| Material quality | Thermoplastic |
| Material | Plastic |
| RAL-number (similar) | 1013 |
| Transparent | No |
| Surface finishing | Glossy |
| Nominal voltage high value | 230 V |
| Nominal voltage low value | 115 V |
| Voltage reversible | Yes |
| Device width | 70.8 mm |
| Device height | 43.6 mm |
| Device depth | 54.4 mm |
| Number of modules (module system) | 3 |
| Min. depth of built-in installation box | 50 mm |
| With built-in installation box | No |
| Packing level 1 | 8012199498157 |