| Item condition | New |
| Manufacture name | SCHAKELAAR 1-POLIG VEER 1-WIP ANTRACIET |
| Brand | Schneider Electric |
| Country of origin* | DK |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8536 5011 00 |
| ETIM | EC001590 |
| Nominal voltage | 250 V |
| Mounting method | Wall duct |
| Assembly arrangement | Basic element with complete housing |
| Method of operation | Rocker/button |
| Rated current | 16 A |
| Type of fastening | Engage (snap) |
| Wiring system | Off switch 1-pole |
| Suitable for degree of protection (IP) | IP20 |
| Packing level 1 | 3606485115085 |
| Colour | Grey |
| Halogen free | Yes |
| With mounting plate | No |
| Connection type | Push-in clamp |
| Illumination | No |
| Surface protection | Untreated |
| Built-in depth | 40 mm |
| Feedback-signal contact | No |
| Material quality | Other |
| Material | Plastic |
| Number of rockers | 1 |
| RAL-number (similar) | 7043 |
| Switching current for fluorescent lamps | 16 AX |
| Push button switch | Yes |
| Washing machine switch | No |
| Surface finishing | Matt |
| Device width | 100 mm |
| Device height | 50 mm |
| Device depth | 40 mm |
| Label space/information surface | Yes |
| Number of modules (module system) | 2 |
| Min. depth of built-in installation box | 40 mm |