| Item condition | New |
| Manufacture name | SBLE 110-2 |
| Brand | ABB |
| Country of origin* | NL |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8507 2080 00 |
| ETIM | EC000357 |
| Nominal voltage | 12 V |
| Capacity | 164000 mAh |
| Packing level 1 | 5414363523482 |
| Width | 173 mm |
| Weight | 48600 g |
| Size indication | Block |
| IEC indication | Other |
| Other indications | Other |
| Plastic housing | Yes |
| Length | 345 mm |
| Suitable for EX-applications | No |
| Ambient temperature | 0-30 °C |
| Suitable for rapid charger | No |
| Height including pole | 278 mm |
| Battery pack | No |
| Number of cells | 6 |