| Item condition | New |
| Manufacture name | Sensor/actuator line, One end without connector, M23, External thread, Number of poles: 12, 1 m, pin, 90°, Shielded: No, LED: No, Sheath material: PUR, Halogen: No |
| Brand | Weidmüller |
| Categories |
Sensor-actuator Patch Cords
|
| Country of origin* | DE |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8544 4290 00 |
| ETIM | EC001855 |
| Number of poles | 12 |
| Packing level 1 | 4032248528837 |
| Halogen free | Yes |
| Cable type | Multi-core |
| Rated voltage | 120 V |
| Cable length | 1 m |
| Screened | No |
| Permitted cable outer temperature during assembling/handling | -25-80 °C |
| Permitted cable outer temperature after assembling without vibration | -50-80 °C |
| Continuity resistor | 0 mOhm |
| Material of contact surface | Gold |
| Vulcanize | No |
| Material of cable sheath | Polyurethane (PUR) |
| Degree of protection (IP) | IP67 |
| Type of electrical connection, box-sided | Other |
| Type of electrical connection, field-sided | Other |
| Positioning cable feed, box-sided | Angled |
| Positioning cable feed, field-sided | Other |
| With LED indication | No |
| Type of plug-in contact, field sided | Male (plug) |
| Material contact body | Other |
| Colour cable sheath | Black |
| Rated current In | 8 A |
| Type of plug-in contact, box-sided | Male (plug) |