SAIL-M12BG-S3-5.0P image 1
SAIL-M12BG-S3-5.0P image 2
SAIL-M12BG-S3-5.0P thumbnail 1
SAIL-M12BG-S3-5.0P thumbnail 2
SAIL-M12BG-S3-5.0P
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until 24.12.26
EAN: 4050118741193
MPN: 2706670500
Box: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name SAIL-M12BG-S3-5.0P
Brand Weidmüller
Categories Sensor / Actuator Patch Cords
Country of origin* DE
Harmonized System Code 8544 4290 00
ETIM EC001855
Number of poles 3
Packing details
Packing level 1 4050118741193
Other Technical data
Halogen free Yes
Cable type Multi-core
Rated voltage 600 V
Cable length 5 m
Screened No
Permitted cable outer temperature during assembling/handling -40-80 °C
Permitted cable outer temperature after assembling without vibration -50-80 °C
Continuity resistor 0 mOhm
Material of contact surface Gold
Vulcanize No
Material of cable sheath Polyurethane (PUR)
Degree of protection (IP) IP67
Type of electrical connection, box-sided M12
Type of electrical connection, field-sided M12
Positioning cable feed, box-sided Straight
Positioning cable feed, field-sided Straight
With LED indication No
Type of plug-in contact, field sided Female (bus)
Material contact body Other
Colour cable sheath Black
Rated current In 12 A