| Item condition | New |
| Manufacture name | Safety network controller, 16x PNP inputs, 8x PNP outputs, 4x test out NE1A0025A |
| Brand | Omron |
| Categories |
Safety Relays
|
| Country of origin* | NL |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8471 4100 00 |
| ETIM | EC001449 |
| Model | Other |
| Number of outputs, safety related, undelayed, with contact | 0 |
| Type of electric connection | Screw connection |
| Rail mounting possible | Yes |
| Type of safety according to IEC 61496-1 | 1 |
| Performance level according to EN ISO 13849-1 | None |
| SIL according to IEC 61508 | 1 |
| Packing level 1 | 4547648695114, 4547648695114 |
| Width | 90.4 mm |
| Height | 99 mm |
| Depth | 114.1 mm |
| With detachable clamps | No |
| Number of outputs, safety related, delayed, with contact | 0 |
| Number of outputs, safety related, undelayed, semiconductors | 8 |
| Number of outputs, safety related, delayed, semiconductors | 0 |
| Number of outputs, signalling function, undelayed, with contact | 0 |
| Number of outputs, signalling function, delayed, with contact | 0 |
| Number of outputs, signalling function, undelayed, semiconductors | 4 |
| Number of outputs, signalling function, delayed, semiconductors | 0 |
| Suitable for monitoring of magnetic switches | Yes |
| Suitable for monitoring of proximity switches | Yes |
| Suitable for monitoring of optoelectronic protection equipment | Yes |
| Suitable for monitoring of position switches | Yes |
| Suitable for monitoring of tactile sensors | Yes |
| Suitable for monitoring of valves | Yes |
| Stop category according to IEC 60204 | Other |
| Voltage type for actuating | AC |
| Evaluation inputs | Other |