SA10E-230 Other Stand Alone Electronics image 1
SA10E-230 Other Stand Alone Electronics image 2
SA10E-230 Other Stand Alone Electronics image 3
SA10E-230 Other Stand Alone Electronics thumbnail 1
SA10E-230 Other Stand Alone Electronics thumbnail 2
SA10E-230 Other Stand Alone Electronics thumbnail 3
SA10E-230 Other Stand Alone Electronics
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until 24.12.26
EAN: 8595017222078
MPN: SA10E-230
Box: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name SA10E-230 Other Stand Alone Electronics
Brand ABB
Categories Marking Plates & Enclosures
Harmonized System Code 8536 5080 00
ETIM EC000297
Mounting method Surface mounted (plaster)
Function Electronic
Release-delay 0,5-10 min
Control voltage 1 230-250 V
Type of control voltage 1 AC
Type of control voltage 2 AC
Frequency control voltage 1 50 Hz
Wiring system 4 wire configuration
Pre-warning of switching-off None
Repetitive Repetitive
Voltage type of supply voltage AC
Supply voltage 230-250 V
Max. incandescent lamp load 2200 W
Max. load fluorescent lamp 450 VA
Rated switch current 10 A
Current surge function selectable FALSE
Packing details
Packing level 1 8595017222078
Other Technical data
Built-in depth 0 mm
Width in number of modular spacings 0
Max. switching current (cos phi = 0.6) 2 A
Max. load fluorescent lamp (Duo circuit) 0 VA
Max. load fluorescent lamp (parallel compensated) 0 VA
Push button glow-lamp current 0 mA