S803C-K25 High Performance MCB image 1
S803C-K25 High Performance MCB image 2
S803C-K25 High Performance MCB thumbnail 1
S803C-K25 High Performance MCB thumbnail 2
S803C-K25 High Performance MCB
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid while stock lasts
EAN: 7612271212865
MPN: 2CCS883001R0517
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name S803C-K25 High Performance MCB
Brand ABB
Categories Circuit breakers 25A
Harmonized System Code 8536 2010 00
ETIM EC000042
Rated current 25 A
Rated voltage 440 V
Release characteristic K
Width in number of modular spacings 3
Number of poles (total) 3
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V 15 kA
Packing details
Packing level 1 7612271212865
Other Technical data
Voltage type AC
Built-in depth 82.5 mm
Frequency 50-60 Hz
Rated insulation voltage Ui 500 V
Current limiting class 3
Over voltage category 4
Pollution degree 3
Explosion-proof No
Degree of protection (IP) IP20
Number of protected poles 3
Concurrently switching neutral conductor No
Connectable conductor cross section solid-core 0-50 mm²
Connectable conductor cross section multi-wired 0-70 mm²
Ambient temperature during operating -25-60 °C
Flush-mounted installation No
Additional equipment possible Yes
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V 15 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V 25 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V 25 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 8 kV