S802S-UCB125-R High Performance MCB image 1
S802S-UCB125-R High Performance MCB image 2
S802S-UCB125-R High Performance MCB image 3
S802S-UCB125-R High Performance MCB thumbnail 1
S802S-UCB125-R High Performance MCB thumbnail 2
S802S-UCB125-R High Performance MCB thumbnail 3
S802S-UCB125-R High Performance MCB
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until 24.12.26
EAN: 7612271208530
MPN: 2CCS862002R1845
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name S802S-UCB125-R High Performance MCB
Brand ABB
Categories Miniature Circuit Breakers (MCB)
Harmonized System Code 8536 2090 00
ETIM EC000042
Rated current 125 A
Release characteristic Other
Width in number of modular spacings 2
Number of poles (total) 2
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V 50 kA
Packing details
Packing level 1 7612271208530
Other Technical data
Voltage type DC
Built-in depth 82,5 mm
Frequency 0 Hz
Rated insulation voltage Ui 1000 V
Current limiting class 3
Over voltage category 3
Pollution degree 2
Explosion-proof FALSE
Degree of protection (IP) IP20
Number of protected poles 2
Concurrently switching neutral conductor FALSE
Connectable conductor cross section solid-core 0-50 mm²
Connectable conductor cross section multi-wired 0-70 mm²
Ambient temperature during operating -25-60 °C
Flush-mounted installation FALSE
Additional equipment possible TRUE
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V 50 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 8 kV
Downloads
Description
S802S-UCB125-R; jistič typu S800S; s přípojnicí na kabelové oko; vypínací charakteristika: B ; počet pólů: 2; jmenovitý proud 125A; napětí 250V DC; Icu = 50 kA (500V DC)