S801S-B125-R High Performance MCB image 1
S801S-B125-R High Performance MCB image 2
S801S-B125-R High Performance MCB thumbnail 1
S801S-B125-R High Performance MCB thumbnail 2
S801S-B125-R High Performance MCB
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until 24.12.26
EAN: 7612271206871
MPN: 2CCS861002R0845
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name S801S-B125-R High Performance MCB
Brand ABB
Categories Miniature Circuit Breakers (MCB)
Country of origin* CH
Harmonized System Code 8536 2090 00
ETIM EC000042
Rated current 125 A
Rated voltage 230 V
Release characteristic B
Width in number of modular spacings 1
Number of poles (total) 1
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V 25 kA
Packing details
Packing level 1 7612271206871
Other Technical data
Voltage type AC/DC
Built-in depth 82,5 mm
Frequency 50-60 Hz
Rated insulation voltage Ui 690 V
Current limiting class 3
Over voltage category 4
Pollution degree 3
Explosion-proof FALSE
Degree of protection (IP) IP20
Number of protected poles 1
Concurrently switching neutral conductor FALSE
Connectable conductor cross section solid-core 0-50 mm²
Connectable conductor cross section multi-wired 0-70 mm²
Ambient temperature during operating -25-60 °C
Flush-mounted installation FALSE
Additional equipment possible TRUE
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V 25 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V 50 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V 4,5 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 8 kV
Downloads
Description
S801S-B125-R; jistič typu S800S ; počet pólů: 1; vypínací charakteristika: B; jmenovitý proud: 125A; s přípojnicí na kabelové oko; Icu = 50 kA (240 / 415V AC)