S801C-D25 High Performance MCB image 1
MD99 image 2
S801C-D25 High Performance MCB image 3
S801C-D25 High Performance MCB image 4
S801C-D25 High Performance MCB thumbnail 1
MD99 thumbnail 2
S801C-D25 High Performance MCB thumbnail 3
S801C-D25 High Performance MCB thumbnail 4
S801C-D25 High Performance MCB
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid while stock lasts
EAN: 7612271212803
MPN: 2CCS881001R0251
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name S801C-D25 High Performance MCB
Brand ABB
Categories Circuit breakers 25A
Harmonized System Code 8536 2010 00
ETIM EC000042
Rated current 25 A
Rated voltage 440 V
Release characteristic D
Width in number of modular spacings 4
Number of poles (total) 1
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V 15 kA
Packing details
Packing level 1 7612271212803
Other Technical data
Voltage type AC/DC
Built-in depth 82.5 mm
Frequency 50-60 Hz
Rated insulation voltage Ui 500 V
Current limiting class 3
Over voltage category 3
Pollution degree 3
Explosion-proof No
Degree of protection (IP) IP20
Number of protected poles 1
Concurrently switching neutral conductor No
Connectable conductor cross section solid-core 0-50 mm²
Connectable conductor cross section multi-wired 0-70 mm²
Ambient temperature during operating -25-60 °C
Flush-mounted installation No
Additional equipment possible Yes
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V 15 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V 25 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V 25 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 8 kV