S453M-C16NP Miniature Circuit Breaker image 1
S453M-C16NP Miniature Circuit Breaker image 2
S453M-C16NP Miniature Circuit Breaker thumbnail 1
S453M-C16NP Miniature Circuit Breaker thumbnail 2
S453M-C16NP Miniature Circuit Breaker
EAN: 7612270107629
MPN: 2CCS473103R0164
Box: 2
Item condition New
Manufacture name S453M-C16NP Miniature Circuit Breaker
Brand ABB
Categories Circuit breakers 16A
ETIM EC000042
Rated current 16 A
Release characteristic C
Width in number of modular spacings 4
Number of poles (total) 3
Packing details
Packing level 1 7612270107629
Other Technical data
Voltage type AC
Built-in depth 75 mm
Frequency 50-60 Hz
Rated insulation voltage Ui 440 V
Ambient temperature during operating -25-55 °C
Flush-mounted installation FALSE
Additional equipment possible TRUE
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V 10 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V 25 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV
Description
S453M-C16NP Jistič 4 pólový NAC 16A 10000 ~230/400V