S453M-B13NP Miniature Circuit Breaker image 1
S453M-B13NP Miniature Circuit Breaker image 2
S453M-B13NP Miniature Circuit Breaker thumbnail 1
S453M-B13NP Miniature Circuit Breaker thumbnail 2
S453M-B13NP Miniature Circuit Breaker
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until next price list or while stock lasts
EAN: 7612270107476
MPN: 2CCS473103R0135
Box: 2
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name S453M-B13NP Miniature Circuit Breaker
Brand ABB
Categories Miniature Circuit Breakers (MCB)
ETIM EC000042
Rated current 13 A
Release characteristic B
Width in number of modular spacings 4
Number of poles (total) 3
Packing details
Packing level 1 7612270107476
Other Technical data
Voltage type AC
Built-in depth 75 mm
Frequency 50-60 Hz
Rated insulation voltage Ui 440 V
Current limiting class 3
Over voltage category 3
Pollution degree 2
Explosion-proof FALSE
Degree of protection (IP) IP20
Number of protected poles 3
Concurrently switching neutral conductor FALSE
Ambient temperature during operating -25-55 °C
Flush-mounted installation FALSE
Additional equipment possible TRUE
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V 10 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V 10 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV
Description
S453M-B13NP Jistič 4 pólový NAB 13A 10000 ~230/400V