S453E-C32 Miniature Circuit Breaker image 1
S453E-C32 Miniature Circuit Breaker image 2
S453E-C32 Miniature Circuit Breaker thumbnail 1
S453E-C32 Miniature Circuit Breaker thumbnail 2
S453E-C32 Miniature Circuit Breaker
EAN: 7612270106851
MPN: 2CCS453001R0324
Box: 10
Item condition New
Manufacture name S453E-C32 Miniature Circuit Breaker
Brand ABB
Categories Circuit breakers 32A
ETIM EC000042
Rated current 32 A
Release characteristic C
Width in number of modular spacings 3
Number of poles (total) 3
Packing details
Packing level 1 7612270106851
Other Technical data
Voltage type AC
Built-in depth 75 mm
Frequency 50-60 Hz
Rated insulation voltage Ui 440 V
Current limiting class 3
Over voltage category 3
Pollution degree 2
Explosion-proof FALSE
Degree of protection (IP) IP20
Number of protected poles 3
Concurrently switching neutral conductor FALSE
Ambient temperature during operating -25-55 °C
Flush-mounted installation FALSE
Additional equipment possible TRUE
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V 6 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V 6 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV
Description
S453E-C32 Jistič 3 pólový C Charakteristika 32A 6000 ~230/400V