S452M-UCC40 Miniature Circuit Breaker image 1
S452M-UCC40 Miniature Circuit Breaker image 2
S452M-UCC40 Miniature Circuit Breaker thumbnail 1
S452M-UCC40 Miniature Circuit Breaker thumbnail 2
S452M-UCC40 Miniature Circuit Breaker
EAN: 7612270110735
MPN: 2CCS472001R1404
Box: 5
Item condition New
Manufacture name S452M-UCC40 Miniature Circuit Breaker
Brand ABB
Categories Circuit breakers 40A
Harmonized System Code 8536 3000 00
ETIM EC000042
Rated current 40 A
Release characteristic C
Width in number of modular spacings 2
Number of poles (total) 2
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V 10 kA
Packing details
Packing level 1 7612270110735
Other Technical data
Voltage type AC/DC
Built-in depth 94,5 mm
Frequency 50-60 Hz
Rated insulation voltage Ui 440 V
Ambient temperature during operating -25-55 °C
Flush-mounted installation FALSE
Additional equipment possible TRUE
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V 10 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V 10 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV