S452E-B13 Miniature Circuit Breaker image 1
S452E-B13 Miniature Circuit Breaker image 2
S452E-B13 Miniature Circuit Breaker thumbnail 1
S452E-B13 Miniature Circuit Breaker thumbnail 2
S452E-B13 Miniature Circuit Breaker
EAN: 7612270105939
MPN: 2CCS452001R0135
Box: 5
Item condition New
Manufacture name S452E-B13 Miniature Circuit Breaker
Brand ABB
Categories Miniature Circuit Breakers (MCB)
ETIM EC000042
Rated current 13 A
Release characteristic B
Width in number of modular spacings 2
Number of poles (total) 2
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V 10 kA
Packing details
Packing level 1 7612270105939
Other Technical data
Voltage type AC
Built-in depth 94,5 mm
Frequency 50-60 Hz
Rated insulation voltage Ui 440 V
Current limiting class 3
Over voltage category 3
Pollution degree 2
Explosion-proof FALSE
Degree of protection (IP) IP20
Number of protected poles 2
Concurrently switching neutral conductor FALSE
Connectable conductor cross section solid-core 0-25 mm²
Ambient temperature during operating -25-55 °C
Flush-mounted installation FALSE
Additional equipment possible TRUE
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V 10 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V 6 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV
Description
S452E-B13 Jistič 2 Pólový B Charakteristika 13A 6000 ~230/400V