S451M-C40 Miniature Circuit Breaker image 1
S451M-C40 Miniature Circuit Breaker image 2
S451M-C40 Miniature Circuit Breaker thumbnail 1
S451M-C40 Miniature Circuit Breaker thumbnail 2
S451M-C40 Miniature Circuit Breaker
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until next price list or while stock lasts
EAN: 7612270105601
MPN: 2CCS471001R0404
Box: 10
Item condition New
Manufacture name S451M-C40 Miniature Circuit Breaker
Brand ABB
Categories Circuit breakers 40A
ETIM EC000042
Rated current 40 A
Release characteristic C
Width in number of modular spacings 1
Number of poles (total) 1
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V 10 kA
Packing details
Packing level 1 7612270105601
Other Technical data
Voltage type AC
Built-in depth 92,5 mm
Frequency 50-60 Hz
Rated insulation voltage Ui 440 V
Current limiting class 3
Over voltage category 3
Pollution degree 3
Explosion-proof FALSE
Degree of protection (IP) IP20
Number of protected poles 1
Concurrently switching neutral conductor FALSE
Connectable conductor cross section solid-core 0-25 mm²
Ambient temperature during operating -25-55 °C
Flush-mounted installation FALSE
Additional equipment possible TRUE
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V 10 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V 15 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV
Description
S451M-C40 Jistič 1 Pólový C Charakteristika 40A 10000 ~230/400V