S451M-C25 Miniature Circuit Breaker image 1
S451M-C25 Miniature Circuit Breaker
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until 24.12.26
EAN: 7612270105588
MPN: 2CCS471001R0254
Box: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name S451M-C25 Miniature Circuit Breaker
Brand ABB
Categories Circuit breakers 25A
Country of origin* CH
ETIM EC000042
Rated current 25 A
Rated voltage 240 V
Release characteristic C
Width in number of modular spacings 1
Number of poles (total) 1
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V 10 kA
Packing details
Packing level 1 7612270105588
Packing level 2 7612270105588
Other Technical data
Voltage type AC
Built-in depth 94.5 mm
Frequency 50-60 Hz
Rated insulation voltage Ui 0 V
Current limiting class 3
Over voltage category 3
Pollution degree 4
Explosion-proof No
Degree of protection (IP) IP20
Number of protected poles 1
Concurrently switching neutral conductor No
Connectable conductor cross section solid-core 0-25 mm²
Ambient temperature during operating -25-55 °C
Flush-mounted installation No
Additional equipment possible Yes
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V 10 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V 25 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V 25 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV
Description
S451M-C25 Jistič 1 Pólový C Charakteristika 25A 10000 ~230/400V