S451M-B50 Miniature Circuit Breaker image 1
S451M-B50 Miniature Circuit Breaker image 2
S451M-B50 Miniature Circuit Breaker thumbnail 1
S451M-B50 Miniature Circuit Breaker thumbnail 2
S451M-B50 Miniature Circuit Breaker
EAN: 7612270105441
MPN: 2CCS471001R0505
Box: 10
Item condition New
Manufacture name S451M-B50 Miniature Circuit Breaker
Brand ABB
Categories Circuit breakers 50A
ETIM EC000042
Rated current 50 A
Release characteristic B
Width in number of modular spacings 1
Number of poles (total) 1
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V 10 kA
Packing details
Packing level 1 7612270105441
Other Technical data
Voltage type AC
Built-in depth 92,5 mm
Over voltage category 3
Pollution degree 3
Explosion-proof FALSE
Degree of protection (IP) IP20
Number of protected poles 1
Concurrently switching neutral conductor FALSE
Connectable conductor cross section solid-core 0-25 mm²
Ambient temperature during operating -25-55 °C
Flush-mounted installation FALSE
Additional equipment possible TRUE
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V 10 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V 10 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV
Description
S451M-B50 Jistič 1 Pólový B Charakteristika 50A 10000 ~230/400V