S403M-B40NP Miniature Circuit Breaker image 1
S403M-B40NP Miniature Circuit Breaker
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid while stock lasts
EAN: 7612270103850
MPN: 2CCS573103R8405
Package: 1
Box: 3
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name S403M-B40NP Miniature Circuit Breaker
Brand ABB
Categories Circuit breakers 40A
ETIM EC000042
Rated current 40 A
Rated voltage 400 V
Release characteristic B
Width in number of modular spacings 4
Number of poles (total) 4
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V 10 kA
Other Technical data
Voltage type AC
Built-in depth 75 mm
Frequency 50-60 Hz
Rated insulation voltage Ui 440 V
Current limiting class 3
Over voltage category 3
Pollution degree 3
Explosion-proof No
Degree of protection (IP) IP20
Number of protected poles 3
Concurrently switching neutral conductor Yes
Connectable conductor cross section solid-core 0.75-25 mm²
Connectable conductor cross section multi-wired 0.75-25 mm²
Ambient temperature during operating -25-55 °C
Flush-mounted installation No
Additional equipment possible Yes
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V 10 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V 50 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V 50 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV