S402M-C25 Miniature Circuit Breaker image 1
S402M-C25 Miniature Circuit Breaker
This price is valid while stock lasts
EAN: 7612270102211
MPN: 2CCS572001R0254
Item condition New
Manufacture name S402M-C25 Miniature Circuit Breaker
Brand ABB
Categories Circuit breakers 25A
ETIM EC000042
Rated current 25 A
Rated voltage 400 V
Release characteristic C
Width in number of modular spacings 2
Number of poles (total) 2
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V 10 kA
Other Technical data
Voltage type AC
Built-in depth 75 mm
Frequency 50-60 Hz
Rated insulation voltage Ui 440 V
Degree of protection (IP) IP20
Number of protected poles 2
Concurrently switching neutral conductor No
Connectable conductor cross section solid-core 0.75-25 mm²
Connectable conductor cross section multi-wired 0.75-25 mm²
Ambient temperature during operating -25-55 °C
Flush-mounted installation No
Additional equipment possible Yes
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V 10 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V 50 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V 50 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV