S304P-B25 Miniature Circuit Breaker - 4P - B - 25 A image 10
MD99 thumbnail 1
MD01 thumbnail 2
MD99 thumbnail 3
MD01 thumbnail 4
MD99 thumbnail 5
MD99 thumbnail 6
MD01 thumbnail 7
MD99 thumbnail 8
MD99 thumbnail 9
S304P-B25 Miniature Circuit Breaker - 4P - B - 25 A thumbnail 10
S304P-B25 Miniature Circuit Breaker - 4P - B - 25 A
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid while stock lasts
EAN: 4016779076357
MPN: 2CDS384001R0255
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name S304P-B25 Miniature Circuit Breaker - 4P - B - 25 A
Brand ABB
Categories Circuit breakers 25A
Harmonized System Code 8536 2010 00
ETIM EC000042
Rated current 25 A
Rated voltage 415 V
Release characteristic B
Width in number of modular spacings 4
Number of poles (total) 4
Packing details
Packing level 1 4016779076357, 4016779084741
Packing level 2 4016779094535
Other Technical data
Voltage type AC/DC
Built-in depth 69 mm
Frequency 50-60 Hz
Rated insulation voltage Ui 500 V
Current limiting class 3
Over voltage category 4
Pollution degree 3
Explosion-proof No
Degree of protection (IP) IP20
Number of protected poles 4
Concurrently switching neutral conductor No
Connectable conductor cross section solid-core 0.75-35 mm²
Connectable conductor cross section multi-wired 0.75-25 mm²
Ambient temperature during operating -40-70 °C
Flush-mounted installation No
Additional equipment possible Yes
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V 25 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 6 kV