S203MT-Z40NA Miniature Circuit Breaker - 3+NP - Z - 40 A image 1
S203MT-Z40NA Miniature Circuit Breaker - 3+NP - Z - 40 A
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until next price list or while stock lasts
EAN: 4016779771849
MPN: 2CDS273106R0558
Box: 1
Item condition New
Manufacture name S203MT-Z40NA Miniature Circuit Breaker - 3+NP - Z - 40 A
Brand ABB
Categories Circuit breakers 40A
Harmonized System Code 8536 2010 00
ETIM EC000042
Rated current 40 A
Rated voltage 400 V
Release characteristic Z
Width in number of modular spacings 4
Number of poles (total) 4
Packing details
Packing level 1 4016779829229
Other Technical data
Voltage type AC
Built-in depth 69 mm
Frequency 50-60 Hz
Rated insulation voltage Ui 440 V
Number of protected poles 3
Concurrently switching neutral conductor Yes
Connectable conductor cross section solid-core 0-25 mm²
Connectable conductor cross section multi-wired 0-25 mm²
Ambient temperature during operating -25-55 °C
Flush-mounted installation No
Additional equipment possible Yes
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V 10 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V 15 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV
Downloads
Description
Trojpólový jistič S203MT-Z40NA; určen pro drážní aplikace; jmenovitý proud In: 40A; Charakteristika: Z; S nulovým pólem