S203MT-K40NA Miniature Circuit Breakers MCBs - 3+NP - K - 40 A image 4
S203MT-K40NA Miniature Circuit Breakers MCBs - 3+NP - K - 40 A image 5
S203MT-K40NA Miniature Circuit Breakers MCBs - 3+NP - K - 40 A image 6
MD01 thumbnail 1
MD01 thumbnail 2
MD01 thumbnail 3
S203MT-K40NA Miniature Circuit Breakers MCBs - 3+NP - K - 40 A thumbnail 4
S203MT-K40NA Miniature Circuit Breakers MCBs - 3+NP - K - 40 A thumbnail 5
S203MT-K40NA Miniature Circuit Breakers MCBs - 3+NP - K - 40 A thumbnail 6
S203MT-K40NA Miniature Circuit Breakers MCBs - 3+NP - K - 40 A
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until 24.12.26
EAN: 4016779126977
MPN: 2CDS273446R0557
Package: 1
Item condition New
Manufacture name S203MT-K40NA Miniature Circuit Breakers MCBs - 3+NP - K - 40 A
Brand ABB
Categories Circuit breakers 40A
Harmonized System Code 8536 2010 00
ETIM EC000042
Rated current 40 A
Release characteristic K
Number of poles (total) 4
Packing details
Packing level 1 4016779126977, 4016779134088
Packing level 2 4053546060805
Other Technical data
Voltage type AC
Built-in depth 69 mm
Frequency 50-60 Hz
Rated insulation voltage Ui 440 V
Number of protected poles 3
Concurrently switching neutral conductor Yes
Connectable conductor cross section multi-wired 0.75-25 mm²
Ambient temperature during operating -40-70 °C
Flush-mounted installation No
Additional equipment possible Yes
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V 15 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V 15 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV