S203-Z40NA Miniature Circuit Breaker - 3+NP - Z - 40 A image 1
S203-Z40NA Miniature Circuit Breaker - 3+NP - Z - 40 A image 2
S203-Z40NA Miniature Circuit Breaker - 3+NP - Z - 40 A image 3
S203-Z40NA Miniature Circuit Breaker - 3+NP - Z - 40 A image 4
S203-Z40NA Miniature Circuit Breaker - 3+NP - Z - 40 A thumbnail 1
S203-Z40NA Miniature Circuit Breaker - 3+NP - Z - 40 A thumbnail 2
S203-Z40NA Miniature Circuit Breaker - 3+NP - Z - 40 A thumbnail 3
S203-Z40NA Miniature Circuit Breaker - 3+NP - Z - 40 A thumbnail 4
S203-Z40NA Miniature Circuit Breaker - 3+NP - Z - 40 A
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid while stock lasts
EAN: 4016779533089
MPN: 2CDS253103R0558
Package: 24
Box: 1
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name S203-Z40NA Miniature Circuit Breaker - 3+NP - Z - 40 A
Brand ABB
Categories Circuit breakers 40A
Harmonized System Code 8536 2010 00
ETIM EC000042
Rated current 40 A
Rated voltage 400 V
Release characteristic Z
Width in number of modular spacings 4
Number of poles (total) 4
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V 6 kA
Packing details
Packing level 1 4016779610391
Packing level 2 4016779974455, 4016779533089
Other Technical data
Voltage type AC
Built-in depth 69 mm
Frequency 50-60 Hz
Rated insulation voltage Ui 440 V
Degree of protection (IP) IP20
Number of protected poles 3
Concurrently switching neutral conductor Yes
Connectable conductor cross section solid-core 0-35 mm²
Connectable conductor cross section multi-wired 0-25 mm²
Ambient temperature during operating -25-55 °C
Flush-mounted installation No
Additional equipment possible Yes
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V 6 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V 20 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V 10 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV