Miniature Circuit Breaker S200 S203-C25NA 3P 25A C Curve image 1
Miniature Circuit Breaker S200 S203-C25NA 3P 25A C Curve image 2
MD01 image 3
Miniature Circuit Breaker S200 S203-C25NA 3P 25A C Curve image 4
Miniature Circuit Breaker S200 S203-C25NA 3P 25A C Curve thumbnail 1
Miniature Circuit Breaker S200 S203-C25NA 3P 25A C Curve thumbnail 2
MD01 thumbnail 3
Miniature Circuit Breaker S200 S203-C25NA 3P 25A C Curve thumbnail 4
Miniature Circuit Breaker S200 S203-C25NA 3P 25A C Curve
In vendor's stock
Price (excl. VAT):
This price is valid while stock lasts
EAN: 4016779532495
MPN: 2CDS253103R0254
Package: 24
Box: 1
Pallet: 768
Item condition New
Manufacture name Miniature Circuit Breaker S200 S203-C25NA 3P 25A C Curve
Brand ABB
Categories Circuit breakers 25A
Harmonized System Code 8536 2010 00
ETIM EC000042
Rated current 25 A
Rated voltage 400 V
Release characteristic C
Width in number of modular spacings 4
Number of poles (total) 4
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V 6 kA
Other Technical data
Voltage type AC
Built-in depth 69 mm
Frequency 50-60 Hz
Rated insulation voltage Ui 440 V
Current limiting class 3
Over voltage category 3
Pollution degree 3
Explosion-proof No
Degree of protection (IP) IP20
Number of protected poles 3
Concurrently switching neutral conductor Yes
Connectable conductor cross section solid-core 0-35 mm²
Connectable conductor cross section multi-wired 0-25 mm²
Ambient temperature during operating -25-55 °C
Flush-mounted installation No
Additional equipment possible Yes
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V 6 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V 20 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V 10 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV